INA IR90X100X26 Needle Roller Bearing Inner Ring, Precision Ground, Metric, 90mm ID, 100mm OD, 26mm Width
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
17
quantity
Product details
Category
This INA IR Series precision ground inner ring serves as an inner roller raceway in applications where the shaft cannot used as a raceway, and is used with INA precision needle roller bearings and needle roller and cage assemblies. It is made of hardened steel that has been precision ground according to Deutsches Institut für Normung standard DIN 620. This INA inner ring is an accessory for use with use with INA needle roller bearings and needle roller and cage assemblies, which are used in various applications, such as automotive and truck transmissions, agricultural and construction equipment, pumps and compressors, and two-cycle engines, among others.Roller bearings use rolling elements to maintain a separation between moving parts to reduce rotational friction and support radial and axial loads. These elements can be one of the following types: ball, cylindrical, spherical, barrel, needle, spindle, or tapered. Roller bearings can be open on both ends (a shaft can pass through) or open on one end and closed on the other. An open end can be sealed or shielded to protect the bearing from solid contaminants and moisture that could reduce its lifespan. If an end is sealed, the sealing component is an elastomer lip that contacts the shaft. If it is shielded, the shielding is a non-contact lip, usually made of metal. Rolling bearings are used in a range of applications from agricultural machinery to conveying equipment, robotics, dental equipment, elevators, rolling mills, ship rudder shafts, and aggregate crushers, among others.INA manufactures bearings for automotive and industrial applications. The company is part of the Schaeffler Group, founded in 1946 in Herzogenaurach, Germany, and meets International Organization for Standardization (ISO) standards 9001:2008 and TS 16949:2009 for quality assurance.